TOEFL FREE Sample Test

Take a TOEFL Sample Test for FREE

Introducing TOEFL, Get Results for Reading and Listening, Practice Speaking and Writing. Unlimited access.


Start Now
TOEFL Practice Tests

Practice with Scored TOEFL Tests

Take realistic TOEFL tests scored by real tutors. All questions are marked and explained. Extensive feedback and guidance for Speaking and Writing sections is provided.


Start Now
Mini TOEFL Practice Tests

Practice with Mini TOEFL Tests

Save time by taking shorter TOEFL practice tests. All tests can be taken in practice mode or test mode. Section scores and detailed explanations are delivered by real TOEFL tutors.


Start Now
30-day TOEFL Course

Improve your score with 30-day TOEFL Course

Choose between a full course or sectioned course. Every TOEFL question is explained in detail and comprehensive practice is delivered.


Start Now
IELTS Course

Get Ready for IELTS

Based completely online this state of the art course is designed to guide you through your IELTS preparation. It combines extensive study and practice materials.


Start Now

              

TOEFL iBT konuşma unsuru için stratejiler

Bu bölümde TOEFL sınavının Konuşma kısmında yüksek puan alabilmek için uygulanabilecek stratejileri bulabilirsiniz. Bu stratejilerle sınav hazırlığınızda hangi aşamada olduğunuzu öğrenir aynı zamanda sınavda kullanabileceğiniz teknikleride elde edebilirsiniz.

TOEFL iBT sınavında Konuşma bölümü, Dinleme bölümünden sonra verilen 10 dakikalık molanın ardında başlar. Bu bölümde adayların İngilizce konuşma yetenekleri değerlendirilir. Burada iki türe bölünen ve cevaplanması gereken 6 soru vardır – soru 1 ve soru 2 bağımsızdır (independent tasks), soru 3-6 entegredir ‘tümleşik’ (integrated tasks). Adaylar İngilizceyi etkili bir şekilde kullanabildiklerini ve böylece onlardan talep edlilen sözlü iletişimin üstesinden gelebileceklerini göstermelidirler:

• Sorulan sorulara anlamlı cevap vermek;
• Akademik tartışmalara katılmak;
• Günlük konuşmalarda aktif olmak;
• Tartışma sorularına kendi görüşleriniz doğrultusunda açık ve net yorumlar yapmak;
• Okunulan akademik edebiyatta yada ders esnasında duyduğunuz en önemli bilgileri aktarmak (anlatmak).
• Günlük yaşamda üniversitenin kütüphane bölümünde, spor merkezlerinde, yurtlarda ve kırtasiyelerde çalışanlarla vs. etkin bir şekilde iletişim içinde bulunmak.

Hazılık esnasında uygulanabilecek stratejiler

Kelime hazinenizi sürekli arttırın. Yeni kelimeleri sözlüğünüze ekleyin ve onları öğrenmek için zaman ayırın. Öğrenmiş olduğunuz kelimeleri konuşma esnasında ve yazarken kullanmaya gayret gösterin.

Konuşun. Ne yaparsanız yapın eğer konuşmazsanız iyi sonuç alamazsınız. Oyüzden zaman kaybetmeden konuşmaya başlayın, düzgün ingilizce konuşmak için bu çok önemlidir. Eğer imkanınız varsa Amerika vatandaşları ile iletişim kurarak konuşmaya çalışın. Aynanın karşısına geçerek ingilizce konuşun. "Sesli düşünmek" te iyi bir stratejidir.

İngilizce düşünmeye çalışın. Bu sayede bulgacadan ingilizceye tercüme etmenize gerek kalmaz ve konşmanız daha doğal olacaktır. İngilizcede sık kullanılan ifadeleri (sözcük guruplarını) bellemeye çalışın, daha sonra farklı içerikler ekleyerek cümle kurmanız kolaylaşır.

Farklı metinler dinleyin. Kulaklık takıp dinlediğiniz metni aynı tonlama ile tekrarlayın. Böylece kendinizi ifade etmeniz kolaylaşır.

Deyimleri doğru kullanın. Deyim kullanmanız İngilizce seviyenizin iyi olduğunun göstergesidir. Bunu doğru şekilde yapmazsanız ters etki yaratır, oyüzden dikkatli olmalısınız.

Gramer bilgilerinizi arttırın. İngilizceyi "doğru" konuşmaya çalışın.

Sözlü sunumunuzu doğru şekilde düzenlemek çok önemlidir. Ne söylemek istediğinize karar vermek için çok az zamanınız vardır, söylemek için ise zamanınız biraz daha fazladır.

Cevaplarınızı kaydedin ve daha sonra dinleyin. Geliştirmeniz gereken şeyler bulacaksınız. Cevabınızı tekrar kayıtlayıp bir önceki ile kıyaslayın. İlerleme görüyor musunuz?

Sözlü cevaplarınızın iyi değerlendirilmesi son derece önemlidir. Bu bölüm için iyi ve TOEFL hazırlığında tecrübesiolan bir öğretmenden yardım alarak hazırlanmanızı tavsiye ederiz. İlerlemeniz hakkında size doğru bilgi verecek, zayıf yönlerinizi bularak nasıl üstesinden gelebileceğiniz hakkında yardımcı olacakır.

Gerçek sınv esnasında stratejiler

Büyük ihtimal komşu bilgisayarlarda olan adayların, sizden önce konuşma bölümüne geçmiş olmaları. 10 dakika verilen molanın tamamını kullanmayın, yerinize mola bitmeden dönerek komşu bilgisayarlarda olana adayların ne konuştuklarını dinleyin. Böylelikle verilen Soru 1 ve soru 2 yi duyabilirsiniz. Buda sizin hazırlanmanız için biraz daha fazla zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Hazırlanmak için verilen zaman çok kısadır. Bu zamanı vermek istediğinz cevabı oluşturmak için iyi değerlendirin.

Zamanı doğru kullanmanız son derece önemlidir. Zamanınız bitmeden önce cevap vermeniz yada verilen zaman içerisinde fikrinizi tamamen sunamamanız sizin için iyi değildir. Sorulan sorulara verilen zaman içerisinde en iyi şekilde yanıtlamaya çalışın.

Rahat bir şekilde kendininize güvenerek konuşun. İngilizce konuşanlar bile yanlış yapabilir, cümleleri tekrarlayabilir yada kendilerini düzeltebilirler.

Bir fikirden bir başka fikire geçerken uygun bağlantı kelimeleri (linking words) kullanın. Dinleyen ne demek istediğinizi daha kolay anlar.

TOEFL in diğer unsurları için hazıladığımız stratejileri gözden geçirin: