TOEFL FREE Sample Test

Take a TOEFL Sample Test for FREE

Introducing TOEFL, Get Results for Reading and Listening, Practice Speaking and Writing. Unlimited access.


Start Now
TOEFL Practice Tests

Practice with Scored TOEFL Tests

Take realistic TOEFL tests scored by real tutors. All questions are marked and explained. Extensive feedback and guidance for Speaking and Writing sections is provided.


Start Now
Mini TOEFL Practice Tests

Practice with Mini TOEFL Tests

Save time by taking shorter TOEFL practice tests. All tests can be taken in practice mode or test mode. Section scores and detailed explanations are delivered by real TOEFL tutors.


Start Now
30-day TOEFL Course

Improve your score with 30-day TOEFL Course

Choose between a full course or sectioned course. Every TOEFL question is explained in detail and comprehensive practice is delivered.


Start Now
IELTS Course

Get Ready for IELTS

Based completely online this state of the art course is designed to guide you through your IELTS preparation. It combines extensive study and practice materials.


Start Now

              TOEFL iBT Dinleme (dinlediğini anlama)

Bu bölümde TOEFL sınavının Dinleme kısmında yüksek puan alabilmek için uygulanabilecek stratejileri bulabilirsiniz. Bu stratejilerle sınav hazırlığınızda hangi aşamada olduğunuzu öğrenir ve aynı zamanda sınavda kullanabileceğiniz teknikleride elde edebilirsiniz.

TOEFL iBT te DİNLEME kısmı OKUMADAN hemen sonra gelir. Dinleme kısmı sizin akademik ortamda konuşulan ingilizceyi anlama kabiliyetiniz ölçer. Bu bölümün üç temel hedefi vardır:

1. Dinlerke ana fikri anlamak
2. Dinlemek "pragmatik anlama"
3. Sunulan birden fazla kaynakları ve fikirleri birlrştirmek.

Dinleme bölümü 3 kısımdan oluşur (çok nadir 2 kısımdır, okuma bölümü 5 metinden oluştuğu zaman). Her bölüm bir dialog ve uzunluğu 3 ve 5 dakika arasında süren ders içerir. Her bir bölüm için verilen 10 dakikalık süre sadece soruları cevaplandırmak içindir dersleri/dialogları okunuma süresi dahil değildir.

Hazırlanırken kullanabileceğiniz stratejiler

Mümkün olduğunca değişik kaynaklardan ingilizce yayınlar dinleyin. Pratik yapmak için ingilizce film seyredin (amerikan filmlerini tercih edin),ingilizce TV kanaları, radyo ve diğer değişik kaynaklarıda kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kaynaklar akademik veya TOEFL iBT' e yakın olmalıdır.

Dinlediğiniz pasajın ana fikrini anlamaya gayret gösterin. Genelde onu pasajın başında bulabilirsiniz, ayrıntılar ise tüm pasaja dağıtılmıştır.

Fikirlerin sunuluş şeklini bulmaya çalışın. Bazen fikirler arasındaki temel bağlantı sonuç/neden, karşılaştırma/zıtlık yada belirli bir işlemin aşamalarıda olabilir.

Dinleme esnasında "Sinyal sözcüklerini" algılamayı öğrenin, onlar metnin çeşitli bölümlerini tanımlar - giriş, temel kısım, sonuç vs.

İngilizce kelime hazinenizi sürekli arttırın. Dinlerken bilmediğiniz kelimelerin anlamını tahmin etmeye çalışın. Daha sonra anlamlarını sözlükte kontrol edip hafızanızda kalacağından emin olun.Bağlamdan kelimelerin anlamalarını tanımlamayı öğrenin.

Farklı aksan ve diksyon dinleyin. TOEFL de Dinleme bölümünde farklı aksan ve diksiyonlar kullanılır.

Not alarak pratik yapın. Not almak çok önemlidir ve sınav sırasında serbestir. Her dinleme pasajını sadece bir kez duyacaksınız. Gerekli olacak tüm bilgileri hatırlamanız mümkün olmayabilir. O yüzden not almaya özen gösterin ve bunu mümkün olduğunca düzenli yapmaya calışın,neticede kullanmanız kolaylaşır.

Özetleyin. Size metinde ana fikri ve önemli detayları bulmanızda yardımcı olacaktır. Ayrıca kısaltılmış(özlü) not almayı öğrenecek ve yazma becerilerinizi geliştireceksıniz. Testin sonunda bunlara ihtiyacınız olacaktır.

Unsurda bulunan değişik soru türlerini tanıyın. Hangi tür soruya nasıl cevap vermeniz gerektiğini bildiğinizden emin olun. Bazen bir soru iki cevap gerektirir. Ayrıca bu bölümde Okuma bölümünün aksine bir soruyu tamamladığınız zaman (cevapladığınızda) geri dönüp değiştirme şansınızın olmadığını unutmayın.

Gerçek sınav esnasında kullanabileceğiniz stratejiler

Bir önceki bölümde yani Okuma bölümünde neler yaptıgınızı unutun.

Sadece sorulara cevap verirken zamanınız akıp gider (zaman kısıtlaması vardır). Dersi veya diyalogları dinlerken zaman kısıtlaması yoktur, saati unutun.

Not almaya hazırlıklı olun. Not kağıdınıza şu başlıkları yazarak hazırlıklı olun „Ana fikir: ..... „ , “ Önemli noktalar: ......”, “Önemli detaylar: ........” .

Konuşmacının aksanı ve diksyonu konsantrasyonunuzu bozmasın. Konuşmacının size verdiği bilgiye odaklanın.

Konuşmacının amacını, davranışını ve güvenirlik derecesini kavramaya çalışın. Fikirler arasındaki ilişkileri gösteren kelimeleri yakalamaya çalışın.

Görsellere önem verin. Bazen önemli bilgiler içerebilirler. Ders sırasında kulanılan bazı sözler yazı tahtasına yazılır. Aynı zamanda çizim ve grafikler de sunulan ders ile ilgili önemli bilgiler taşırlar.

Soruları cevaplandırma şekli bir önceki bölüme bakarak daha farklı. Nasıl cevap vermeniz gerektığini bildiğinizden emin olun. Cevabınızı tamlamak için– NEXT ve OK butonlarına basmanız gerek .

Cevabı tahmin edin. Bir önceki bölümde olduğu gibi eğer sorunun cevabını bilmiyorsanız veya birkaç soru için yalnızca saniyeleriniz kaldıysa cevabı tahmin etmeye çalışın. Bu şekilde doğru cevap verme şansınız 25% tir soruları cevapsız bıraktığnızda 100% yanlış olarak kabul edilirler.

TOEFL in diger unsurler için hazırladığımız stratejileride gözden geçirin: